Košarkaši Crvene zvezde Meridianbet poraženi su u okviru 22. kola Evrolige od ekipe Baskonije rezultatom 91:90 (20:30, 23:22, 26:10, 22:28)…

Jedan korak napred, dva nazad. Tako u principu izgleda kompletna sezona crveno belih. U utakmici u kojoj se susrela sa ekipom koja je jedan od direktnih konkurenata za evroligaško doigravanje Crvena zvezda nije uspela da ostvari trijumf.

Mnogo faktora je sinoć uticalo na ovakav ishod. Trener Sferopulos izveo je na teren ono sa čime raspolaže. Desetkovani povredama, bez Teodosića, Nedovića i Topića, kao i bez odgovora na poziciji krilnog centra kojeg u suštini tim sa Malog Kalemegdana i nema čitave sezone, plus maksimalno raspoloženi Hauard i Moneke u timu Baskonije bili su dovoljni da španski tim odnese, za njih, zlata vrednu pobedu.

U krcatoj Areni, bodreni od strane 20.000 navijača, koji su napravili koreografiju za pamćenje, crveno beli su odigrali odličnu prvu deonicu.

U odsustvu Teodosića i Topića, jedini pravi organizator igre kod crveno belih bio je Jago Dos Santoš koji je i bio najzaslužniji za odlično, napadački, odigran prvi kvartal utakmice.

U finišu prvog perioda, posle trojke Dejana Davidovca, Crvena zvezda dolazi i do dvocifrene prednosti (26:16), da bi istu završili sa ubačenih 30 poena.

Trener tima sa Malog Kalemegdana – Janis Sferopulos, u drugoj četvrtini uvodi u igru i debitanta Džavontea Smarta, koji je za kratko vreme ubacio devet poena, pa su domaći na poluvreme otišli sa devet poena viška.

Ipak, kako to biva većim delom ove sezone, u drugo poluvreme crveno beli ulaze veoma mlako. Baskonija, zahvaljujući Markusu Hauardu, koji sinoć nije umeo da promaši, brzo dolazi do preokreta. Amerikanac je ubacio 17 poena i uz trojku Vanje Marinkovića, u poslednjoj sekundi ovog perioda, španski tim odlazi na +7 (69:62). Treba napomenuti i to da je Čima Moneke bio nerešiva enigma za Zvezdine visoke igrače i da je ovaj košarkaš odneo veliku prevagu u reketu.

Baskonija je u poslednjoj četvrtini imala i maksimalnih 12 poena prednosti (77:65), ali je Zvezda u poslednjem minutu došla samo na poen minusa posle trojke Rokasa Giedraitisa (84:83).

Nažalost, Luka Mitrović maši oba slobodna bacanja, a gosti uspevaju da sačuvaju mirnoću u završnici. Završni udarac doneo je Moneke koji je pokupio ofanzivni skok posle promašenog slobodnog bacanja Mekintajera iz koga su gosti poentirali i osigurali pobedu.

Najefikasniji u domaćem timu bio je Jago Dos Santoš sa 26 poena, Giedraitis je ubacio 13, Džavonte Smart je u svojoj debitantskoj utakmici za ekipu iz Beograda postigao 11 poena, a Hanga deset.

Posle ovog duela crveno beli imaju učinak od 9 pobeda i 13 poraza i šanse za doigravanje su sve manje i manje.

U narednom, 23. kolu Evrolige, Crvena zvezda gostuje Albi u Berlinu, a ovaj meč je na programu u četvrtak, 25. januara (20.00).