Košarkaši Crvene zvezde mts poprilično rutinski su savladali ekipu Partizana u prvom ovosezonskom derbiju u okviru ABA Lige. U prepunom Pioniru, a po taktovima i zamislima Zvezdinog stratega Duška Ivanovića, crveno beli su svih 40 minuta susreta tačno znali šta, gde i kako. Na kraju i sam rezultat od plus 16 poena razlike pokazao je koliko je tim sa Malog Kalemegdana bio bolji rival na ovom susretu.

Crveno beli su u derbi ušli sa jasnim planom i niti jednog trenutka nisu odustajali od njega. Odlično odrađen skauting protivničke ekipe, kombinovana odbrana nad najopasnijim igračima Partizana, sjajna rešenja, pre svega Vildoze i Nedovića u napadu, doneli su na kraju rutinsku pobedu bez neke velike tenzije u poslednjoj četvrtini. Zvezda je sinoć disala kao jedan zdrav organizam, svako je imao svoju ulogu koju je odradio do perfekcije. Senku na pobedu donela je teža povreda tek probuđenog Nikole Ivanovića, koji je posle jednog napada, nažalost, zaradio prelom jednog i naprsnuće drugog rebra i neće biti na raspolaganju ekipi minimum dva meseca.

KK Crvena zvezda | crvenazvezdabeograd.com

Nije se moglo i bez prekida i bez pražnjenja tribina. Naime, baš prilikom napadačke akcije u kojoj se Ivanović povredio i prosto zakucao u protivničkog igrača, Damir Javor i njegovi pomoćnici su taj duel okarakterisali kao faul u napadu, iako se odbrambeni igrač Partizana nalazio u polukrugu reketa. To je izazvalo ogroman revolt Zvezdinih navijača, krenulo se sa ubacivanjem predmeta na teren i po već standardnom i verovatno pripremljenom scenariju došlo je do prekida i pražnjenja dela tribina. Nakon nekih 30-40 minuta nastavilo se sa derbijem, a da stvar bude gora, nakon čelendža Duška Ivanovića, odluka o faulu u napadu je preinačena i poeni koje je postigao Zvezdin bek su priznati.

Prvo poluvreme

Oba tima krenula su u derbi u dosta jakom ritmu. Brza igra u tranziciji viđena je na obe strane, ali takav način igre doneo je i nekoliko grešaka oba tima.

Posle početnih 4:2 za domaćina, Partizan je ušao u ritam i napravio seriju kojom dolazi u vođstvo. Odmah je Duško Ivanović tražio time out. Odmah posle time out-a usledila je izgubljena lopta Dobrića u solidno organizovanom napadu i tim Željka Obradovića je to iskoristio da ode na plus četiri.

Iskupio se Dobrić za svoju grešku, ali nije Zvezda uspela da se odbrani od šuta Nanelija za tri poena, kojim  su gosti otišli na pet poena viška. Morao je Vildoza da pokrene crveno bele, a posle njegovog polaganja ispratio ga je Martin i serijom od 4:0 domaćin je došao u egal.

Egzum je na pravi način iskoristio čvrsto postavljenu odbranu, pogodio pod faulom, ali je Branko Lazić dugom dvojkom najavio veliku borbu (12:14). Nedugo posle toga usledila je nesportska lična greška Zvezdinog kapitena nakon zakasnelog faula nad Egzumom.

Nakon toga sledi već opisani prekid posle kojeg poenima Vildoze Zvezda dolazi do brzih poena i četvrtinu završava sa prednošću od dva poena – 20:18.

Poslednji trzaji Partizana viđeni su do polovine druge četvrtine koju započeli serijom od 7:0. Nemanja Nedović prekida tu seriju da bi se u “trojkaški odbračun” uključio i Stefan Marković. Borbu ispod Partizanovog koša dobijali su Luka Mitrović i Vildoza, dok sa druge strane jedini pravi odgovor je imao Papapetru.

Nakon ključnog time out-a kreće Zvezdina mašinerija predvođena Nedovićem i Vildozom.Crveno beli smanjuju na samo minus tri (48:45), da bi Nedovićevom minijaturom i asistencijom za Bentila zaključili poluvreme sa minimalnom prednošću (49:48).

Crvena zvezda vs Partizan 90:74

Drugo poluvreme

Serijom 5:0 , koju su kreirali Lazić i Holand, Zvezda je otvorila drugo poluvreme. Partizan ni posle time out-a Obradovića nije uspeo da zaustavi nalet domaćina, staje im i šut, pa su košarkaši Zvezde vezali nova četiri poena i odlepili se na plus 10 (58:48).

Partizan je pokušao da se vrati, stigao na pristojnu razliku, ali u samom finišu poenima Petruševa i Dobrića crveno beli odlaze na plus 5 na kraju treće četvrtine. (70:65).

Poslednja deonica protekla je u znaku srpskog i regionalnog šampiona koji je manje više rutinski sačuvao stečenu prednost. Crveno beli su prešli u dvocifreno vođstvo, a tačku na ovaj susret stavio je Dobrić trojkom na dva minuta do kraja meča (85:72). Do kraja je tim Željka Obradovića pokušavao da napadne, jedino rešenje bilo šut sa distance, ali su izabranici Duška Ivanovića iskontrolisali dešavanja na terenu i na kraju ubedljivo slavili (90:74).

Game Stats

Najbolji u Crvenoj zvezdi bili su Nedović sa 17 poena i 5 dodavanja, sledi Luka Vildoza sa 19 poena i 5 asistencija, dok je dvocifren bio i Ognjen Dobrić sa 11 poena.

Crveno beli tako u ABA Ligi nakon ovog susreta imaju skor od 6-1 uz jedan meč zaostatka. U petak u Beograd dolazi ekipa Virtusa, a potom sledi duel u regionalnom takmičenju protiv Studentskog centra u Podgorici.