Košarkaši Crvene zvezde Meridianbet večeras od 20:30, u beogradskom Pioniru, igraju treću utakmicu finalne serije ABA lige protiv večitog rivala. Crveno beli gube u seriji 2:0 i od večeras nemaju prava na popravni obzirom da bi svakim sledećim porazom izgubili naslov regionalnog prvaka.

U predhodna dva duela u novobeogradskoj “Štark Areni” košarkaši Crvene zvezde uspeli su da pobede sami sebe prikazavši partije koje su veoma ličile na period kada su gubili već dobijene evroligaške utakmice kao što su Bajern, Žalgiris ili Virtus i Milano.

Ono što se golim okom može videti, nakon analize prva dva finala, deluje da su igrači srpskog i još aktuelnog regionalnog šampiona u oba ova dva duela učli sa veoma malo energije, a posebno koncentracije. Prilog u tome idu očajni procenti šuta sa linije za slobodna bacanja. Do sada nikada nismo videli da su naši igrači mislima već daleko na nekom drugom mestu, posebno kada se igraju finala i to protiv večitog rivala.

Ključ pobede – odbrana

Pred svaku utakmicu trener Ivanović je govorio o ključu pobede – a to je jaka i beskompromisna odbrana. A toga nije bilo, posebno u prvom duelu kada su crveno beli na poluvreme otišli sa velikih 20 poena minusa. Nakon toga košarkaši Crvene zvezde odigrali su sigurno najbolje poluvreme ove finalne serije, gotovo stigli protivnika, ali nekoliko loših napadačkih rešenja koštala su crveno bele potpunog preokreta. Taj drugi period prve finalne utakmice sigurno je pravi recept za, nadamo se, tri naredna duela.

Zvezdomanija | crvenazvezdabeograd.com

U drugom finalu tim sa Malog Kalemegdana upao je u zamku “prvog poluvremena” prve utakmice i više se vodilo računa kako da se ne prime poeni, nego koliko i kako da se da. Narodski rečeno, igralo se za koš manje. Vidno je da je večiti rival itekako istrošen i da im u nekim periodima igre ozbiljno “duva promaja” u odbrani. Ali insistiranje na defanzivnim petorkama Duška Ivanovića na terenu tokom većeg dela drugog poluvremena, Zvezdi nisu mogli da donesu bilo kakvu rezultatsku prednost, a moglo je. Za razliku od naše ekipe, tim večitog rivala je kudikamo skuplji i sastavljen je od itekako dobrih individualaca i iskusnih evroligaških igrača. Iako je sva pažnja bila usmerena na glavne zvezde tima, momentum drugog finala okrenuli su na svoju stranu, pravo nitkuda, Papapetru i Naneli.

Ovo drugo finale može se svrstati u red najlošijih zvezdinih ovosezonskih utakmica, iako kretanje rezultata i finalni skor to ne pokazaju.

Od večeras mora sve dijametralno suprotno. Crveno beli će morati puno da rade u odbrani, ali i da maksimalno ubrzaju svoju napadaču igru. Definitivno je da samo tempom i stalnim pritiskom može da se slomije napadački potencijal večitog rivala. Nadamo se da su igrači i stručni štab svesni momentuma i važnosti trenutka.