Košarkaši Crvene zvezde Meridianbet se sa mini turneje u Italiji u Beograd vraćaju praznih šaka. Crveno beli su pretrpeli i drugi poraz na Apeninima. Ekipa Armanija savladala je u Milanu Crvenu zvezdu rezultatom 72:68 u okviru 23.kola Evrolige.

Sada već možemo govoriti i o krizi igre i o krizi rezultata. Ovo je bio peti poraz ekipe sa Malog Kalemegdana u poslednjih šest evroligaških utakmica. Time je Zvezda ostala na deset pobeda, uz sada 13 poraza i u mnogočemu umanjila šanse za TOP 8 Evrolige.

Očajan šut sa distance – 19/37 za dva (51,4%) i 4/21 za tri (19,0%) koštali su Zvezdu bilo kakve šanse za pobedu. Kada se na sve to doda suđenje, koje je sinoć bilo ne samo katastrofalno, nego i tendeciozno na štetu Crvene zvezde, onda se drugačiji ishod meča nije mogao ni očekivati.

Od samog starta evroligaška sudijska trojka je svesno i sa namerom gušila igru srpskog i regionalnog šampiona što je i uticalo na same igrače da uđu u veliku nervozu i nesigurnost. Kriterijum nije bio ujednačen, a od posebnih situacija izdvajamo samo neke. Namerna lična nad Kuzmićem, nepriznavanje koša Daliboru Iliću u situaciji 2+1, faulovi Nemanje Nedovića i posebno Bena Bentila svirani u trenucima kada je Zvezda stizala ekipu Milana u poslednjoj četvrtini. Očigledno je da je Zvezda, od trenutka dovođenja Kampaca, postala trn u oku moćnicima ove lige.

Sa druge strane, sam tim Crvene zvezde izgubio je onu prepoznatljivu igru koja ju je krasila od dolaska Duška Ivanovića. Da li je u pitanju klasično obaranje forme pred odlučujuće duelu u obe lige i Kup Srbije ili je to samo u početku bio “efekat novi trener” videćemo dosta brzo. Posebno brine očajan šut sa poludistance gde Zvezda ima igrače koji i te kako mogu da pogode, ali njihov doprinos u tom segmentu igre je mizeran.

Najbolji u redovima Crvene zvezde sinoć bio je Ben Bentil odigravši najbolju evroligašku utakmicu u crveno belom dresu. Ostvario je 19 poena, uz 7 skokova i 2 asistencije i time bio MVP susreta. Uz Bentila bolji od ostalih bili su Luka Vildoza i Dalibor Ilić.

Tok meča

Posle solidne prve četvrtine, Zvezda je u drugoj deonici, kao i mnogo puta u poslednjih nekoliko utakmica, zapala u totalnu napadačku apatiju. U prva tri i po minuta te četvrtine postigli su crveno beli samo dva poena, a do kraja četvrtine nekako su stigli do ubačenih 14. Armani je tada stigao do dvocifrenog plusa (+16 / 43:27) i na poluvreme se otišlo sa sa 13 poena minusa (45:32).

Zvezda je poboljšala igru u odbrani u drugom periodu igre. Primili su crveno beli samo 14 poena, ali napad je potpuno zatajio (dato 17 poena). Sve u svemu Zvezda je u tim trenucima pokazala zube i vratila se u igru. Došli su naši igrači i do -8, ali nekako nije bilo snage da se već tada prelomi.

Na krilima odbrane iz treće četvrtine Zvezda je odlično počela i poslednjih 10 minta. Sa četiri vezana poena primakla se posle dva minuta na 59:53. Zvezda je nastavila da igra odbranu visokog intenziteta, a to je za rezultat imalo konstantno smanjivanje razlike. Tako je posle trojke Luke Vildoze i slobodnog bacanja Filipa Petruševa Zvezda prišla na -4 dva i po minuta pre kraja (68:64). Ipak da ne bude sve kako treba, kao što smo rekli, pojavile se se sudije i bukvalno iskontrolisale završetak meča.

Vreme je za dublju analizu bez obzira što je ritam takav. U Pionir dolazi Igokea, a potom se odlazi put Izraela na dvoboj Makabiju.