Košarkaši Crvene zvezde Meridianbet ostvarili su svoju prvu pobedu na strani u Evroligi. Zahvaljujući magičnom Milošu Teodosiću crveno beli su slavili u 16.kolu protiv Makabija rezultatom 98:92 (20:20, 31:22, 28:23, 19:27).

Izraelski tim koji svoje utakmice zbog sukoba u svojoj državi igra u beogradskom Pioniru, nije ima nikakav odgovor na sinoć maksimalno motivisanog valjevskog mađioničara koji je za 29 minuta koliko je proveo u igri, utakmicu završio sa 27 poena, 2 skoka i 14 asistencija, sedam koševa manje od njegovog ličnog rekorda ostvarenog u dresu CSKA, ali sa novim u vidu asistencija (14) uz indeks korisnosti +40.

Mučni odlazak, očigledno velikog kancera ovog tima Šabaza Nejpira, kao da je dao i ostalim igračima pozitivnu energiju, pa su tako svi prikazali sjajnu želju i volju da se pobedi uvek neugodni protivnik.

Pored Teodosića, posebno dobru partiju pružili su i Bolomboj, Giedraitis, Tobi i Adam Hanga koji je morao dodatno da “povuče” i bude zamena večeras potpuno neupotrebljivom Jagu Dos Santošu koji je pokazao da je daleko od nivoa koji Evroliga traži.

Zvezda je večeras delovala kao tim koji ima i glavu i rep i koji u svakom trenutku zna šta hoće. Izdvajamo i odlične sekvence Branka Lazića koji je uspešno zaključao najboljeg igrača domaćina Lorenca Brauna i Dejana Davidovca koji je u trenutku kada se rezultat lomio pokupio dve ključne lopte u fazi napada iz kojih je poentirao.

Posebna priča je sudijska trojka na čelu sa Sretenom Radovićem. Došlo se do situacije da Zvezda mora da u završnicama bude bolja za nekih 15 poena razlike da bi dobila neku evroligašku utakmicu u kojoj sude predstavnici, pre svega, ABA lige. Pomenuti Radović bio je centralna figura ekipe Makabija. Svojim perfidnim odlukama kako tako je držao “Ponos Izraela” u igri tokom čitavog meča. I kada je već sve bilo gotovo i kada je malobrojnoj publici u legendarnom “Pioniru” i samim igračima i stručnom štabu Makabija bilo jasno da Zvezda nosi pobedu, uspeo je da svojim perfidnim odlukama unese kakvu takvu neizvesnost u samu završnicu meča.

Utakmica je počela poprilično „sporo“ na obe strane, ali je Zvezda proigrala od trenutka kada je u igru ušao Miloš Teodosić. Odmah je pogodio trojku uz faul, a do kraja prve deonice još dve, pa se na odmor između dve četvrtine otišlo rezultatom 20:20.

Na početku druge četvrtine zablistao je centar Majk Tobi sa dve pogođene trojke i Zvezda je po prvi put otišla na dvocifrenu prednost (23:34) koju Makabi seče serijom 6:0.

Zvezda daje gas, da bi se poluvreme završilo pogotkom Adama Hange za tri uz zvuk sirene (51:42).

Izabranici Janisa Sferopulosa u drugi deo igre ulaze strojevim korakom. Miloš odmah pogađa za tri, a skorersku palicu preuzima Rokas Giedraitis koji postiže čak 16 poena u trećem kvartalu. Crveno beli odlaze i na velikih +19, da bi treću deonicu završili sa +14 (79:65).

U poslednjem kvartalu izraelski šampion potpomognut ljudima u narandžastom kreće na sve ili ništa. U njihovom pokušaju da dođu do preokreta isprečii su se Teodosić sjajnim asistencijama koje je u koševe pretvarao Džoel Bolomboj, kao i već pomenuta napadačka sekvenca Dejana Davidovca.

Morao je Sferopulos u poslednjim minutima da odmara fenomenalnog srpskog plejmejkera, ali Jago nije bio na visini zadatka niti odbrambeno, a posebno napadački, pa su, u ovom meču uslovno domaćini, došli do, za njih pristojnih, -6 na kraju.

Džoel Bolomboj je postigao 20 poena, što je njegov rekord karijere, uz 6 skokova. Rokas Giedraitis postigao je 16 poena, dok je Majk Tobi upisao 12.

Crveno beli su tako ostvarili svoju šestu pobedu i do zone plej ina ih dele dve pobede. Ipak raspored u narednom periodu izabranicima Janisa Sferopulosa nikako ne ide na ruku. Do kraja godine slede gostovanje Panatinaikosu, pa Fenerbahčeu. 4. janura crveno beli dočekuju večitog rivala, pa gostuju Asvelu i Milanu. Tek sredinom januara Crvena zvezda igra kući, tačnije 18. kada u Štark Arenu dolazi Baskonija. Stvarno, malo je reći, užasan raspored.

Pred rukovodstvom Crvene zvezde Meridianbet u narednim danima je nekoliko ozbiljnih zadataka. Dolaskom Gilespija osnažena je centarska linija, ali ono što je u ovom trenutku neophodno, to je pristojan plej koji će moći da adekvatno odmeni Miloša Teodosića koji sada ima prosek od 25 minuta po utakmici što može biti veoma opasno po njegovo zdravstveno stanje. Takođe, deluje da je itekako potreban i potencijalni bek šuter sa dobrim odbrambenim karakteristikama obzirom na nekonstantnost Nemanje Nedovića.