Košarkaši Crvene zvezde Meridianbet savladali su sinoć ekipu Armanija rezultatom 76:62 (23:15, 24:16, 10:16, 19:15) u okviru 21, kola Evrolige..

Ovom itekako bitnom pobedom u milanskom Forumu, izabranici Janisa Sferopulosa anulirali su loše izdanje u Francuskoj iz predhodnog kola i ostali u igri za neko od prvih deset mesta koje vode u dalje evroligaško doigravanje. Ekipa sa Malog Kalemegdana sada ima učinak od 9 pobeda i 12 poraza, samo jedan trijumf manje od timova koji se nalaze u prvih deset na tabeli.

Važno je napomenuti da su crveno beli iz ova dva vezana dupla kola, u kojem su čak tri puta gostovali, izašli sa čak tri trijumfa (Fenerbahče, Partizan i Armani).

Sa ove tačke gledišta i kada su se stvari malo slegle, čini se da je utakmica protiv ASVEL-a koja je došla posle ogromne potrošnje u Ljubljani i poraza od Cedevita Olimpije, na neki način žrtvovana u cilju oporavka ekipe.

Sinoć smo videli sve ono na čemu trener Sferopulos insistira od kada je došao u Beograd. Odbrana, u kojoj je prednjačio kapiten Branko Lazić, funkcionisala je kao švajcarski sat. Nije bilo puno preuzimanja, samo kada se moralo, branio se šut spolja bez nepotrebnih iskakanja. Posebno dobru sekvencu u odbrani odigrao je poprilično motivisan, da ne upotrebimo neku grublju reč, Adam Hanga koji je bio zadužen za Šabaza Nejpira i kojeg potpuno stavio u džep. Non stop mu je napadao dribling i terao ga na fizičku igru koju ovaj izvikani igrač očigledno ne podnosi.

Sa druge strane, napadački, košarkaši Crvene zvezde maksimalno dobro su odradili neke od najkomleksnijih napadačkih kretnji i uspeli u tome. Briljirao je Rokas Giedraitis, MVP susreta, koji je na kraju na svom kontu imao 22 poena, 6 skokova i dve veoma važne ukradene lopte.

Armani je u svojoj nemoći, posebno u prvom delu susreta, odigrao veoma grubo, te otuda povrede koje su u samo par minuta doživeli Mitrović, Tobi i Nedović i to može biti dodatni problem za naredni period kada će svaka utakmica biti malo finale. Mitrović se vratio u igru, ali posebno brine povreda Nemanje Nedovića koji je pokušao da se vrati u igru, ali je bol bio jači od želje. Ipak nadamo se da se radi samo o nategnuću mišića i da će Zvedin bek uskoro moći da se priključi ekipi.

Takođe, ovaj meč su obeležila i dva vanvremenska poteza. Jedno je fantastična asistencija Miloša Teodosića za Dejana Davidovca i zakucavanje Džoela Bolomboja u lice milanskom centru.

Tok meča

Činjenica je je da je gotovo od samog starta utakmice Zvezda bila u konstantnom vođstvu i da su domaći jedini put poveli u prvom delu prve četvrtine kada je Nejpir pogodio za tri (9:6). Od tog trenutka pa do kraja poluvremena napadački se pitao samo jedan tim – Crvena zvezda. Crveno beli su uvećali prednost sredinom druge deonice na najvećih +18 (37:19), da bi posle već opisanog zakucavanja Bolomboja otišli na veliki odmor sa velikih +16 (47:31).

Očekivano, na startu drugog dela susreta, Armani je pokušao da se vrati u igru. Napravio je italijanski predstavnik seriju od 9:0 i smanji minus na sedam poena. Posle tajmauta Zvezda je brzo odgovorila i ponovo otišla na velikih +15, ali u tim trenucim nije bilo dovoljno koncentracije da se meč prelomi i uvede u miran tok.

Tim iz Milana poslednji put bio je blizu preokreta početkom poslednjeg perioda, kada je iskoristio činjenicu da su gosti već umorili i da su još u prvoj četvrtini ostali bez dva važna igrača i prišli na 59:54.

Ipak, u tim trenucima, Zvezda je uspela da sačuva prednost zahvaljujući odličnoj igri u odbrani, pa je u poslednja dva minuta ušla sa deset poena prednosti (68:58) i time praktično obezbedila pobedu.

Game highlights
KK Crvena zvezda | crvenazvezdabeograd.com

Pored Giedraitisa, dvocifren je bio i Džoel Bolomboj sa 14 poena i 6 skokova, dok je Miloš Teodosić uz devet poena ostvario i pet asistencija.

Ipak, kada se svedu računi, činjenica je da uprava KK Crvena zvezda Meridianbet, ako želi da se ovaj rezultatski kontinuitet nastavi i da se rasterete nosioci igre, mora reagovati maksimalno brzo dovođenjem najmanje dva prvoklasna pojačanja.

U sledećem kolu Evrolige košarkaši Crvene zvezde, u četvrtak 18. januara, dočekuju Baskoniju (19.00), a pre toga, u nedelju, dočekuju Borac iz Čačka u okviru regionalne lige (19.30)