Košarkaši Crvene zvezde Meridianbet doživeli su i svoj osmi poraz u okviru evroligaškog takmičenja. Sinoć su od njih bili bolji košarkaši Valensije koji su slavili rezultatom 85:81 (25:19, 31:21, 16:25, 13:16).

Tako su crveno beli i dalje bez brejka u gostima skoro pa na polovini evroligaške sezone i trenutno se nalaze na deobi 15. i 16. mesta sa milanskom Olimpijom sa samo 4 pobede iz 12 kola. U ovom trenutku deluje da je, na startu ove sezone, pompezno najavljivani F4 samo pusti san i da sledi grčevita borba bar za plej IN ovog takmičenja.

Ekipa, koju sa klupe predvodi Janis Sferopulos, svoj šesti uzastopni poraz u Evroligi doživela je zahvaljujući očajnom i malodušnom pristupu u prvom poluvremenu. Za prvih 20 minuta igre Crvena zvezda je primila 56 poena i prvu polovinu susreta završila sa minusom od 16 poena razlike (56:40).

Gotovo da ništa nije funkcionisalo u u timu sa Malog Kalemegdana. Odbrana nije postojala, a u napadu su se crveno beli mučili ispod koša obzirom da su ih fizički dominantniji igrači Valensije potpuno izgurali iz reketa, pa su se oslanjali uglavnom na šut spolja koji nikoga nije služio. Sve je bilo sporo, bezvoljno, nemotivisano, tako da su pojedini igrači Valensije, posebno Brendon Dejvis izgledali kao NBA superstarovi.

Slobodno možemo konstatovati da je ovo, od dolaska grčkog trenera na klupu tima sa Malog Kalemegdana, sigurno bilo i najlošije prvo poluvreme crveno belih.

Ipak, u trećoj deonici, kao da se na terenu pojavio neki drugi tim iz Beograda. Zaplesao je, a ko drugi, nego Miloš Teodosić, koji je do kraja utakmice ostvario čak 9 asistencija i postigao 11 poena, i crveno beli su malo po malo počeli da sustižu prednost domaćina.

Ipak, nije bilo koncentracije i snage da se ova deonica završi u velikom stilu, obzirom da je domaćin uspeo da se kako tako konsoliduje i da serijom od 8:0, ispostaviće se ključnom za pobedu, na mali odmor pred odlučujuću četvrtinu, ode sa prednošću od sedam poena (72:65).

U poslednjoj deonici igralo se koš za koš, ali više promašaj za promašaj. Održavala je Valensija sedam poena razlike sve do trenutka kada crveno beli od 37. do 39. minuta ubacuju u viši stepen prenosa, prave seriju 7:0 i trojkom Nemanje Nedovića stižu do drugog izjednačenja na utakmici (81:81).

Nažalost, u poslednjih 60 sekundi susreta Zvezda ni jednom nije pogodila koš protivnika. Sa druge strane prelako su primljeni poeni za 83:81 domaćina. U poslednjem napadu Teodosić preuzima odgovornost, šutira za pobedu, ali lopta pogađa donji deo table za novi poraz Crvene zvezde.

Sve u svemu, ono što je vidljivo i običnom posmatraču sa strane, Crvena zvezda nema “fiziku” i tu je ključ ovakve igre i velikih oscilacija. Crveno beli nemaju snažne igrače, posebno ga nema na poziciji krilnog centra. Drugi veliki problem je konstantnost šuta sa distance. Ni toga nema, neki igrači se od utakmice do utakmice čekaju da “prorade” i igraju po sistemu toplo – hladno, a takmičenje kao što je Evroliga to ne trpi.

Hoće li se reagovati u tom pravcu i dovesti dva igrača koji bi verovatno dali pozitivan podstrek ovoj ekipi niko to ne može da zna. Pred crveno belima je novi izazov za nepunih 48 sati posle ovog duela. Protivnik je razgoropađena Baskonija koja je fizički duplo jača u odnosu na sinoćnjeg Zvezdinog protivnika.

Pored odličnog učinka Miloša Teodosića, najefikasniji u timu iz Beograda bili su Nejpir i Nedović sa po 14 poena a Bolomboj je ubacio 12.

Janis Sferopulos: Zabrinjava naš pristup u prvom poluvremenu…

Viđenje utakmice dao je grčki stručnjak na konferenciji za medije nakon završetka duela:

Ioannis Sfairopoulos
Bila je neizvesna utakmica na kraju, odlučili su detalji. Mislim da je prvo poluvreme pripalo Valensiji, ali drugo je nama. Vratili smo se u utakmicu, imali smo šanse. Otvorene šuteve smo mašili, nismo igrali neke akcije koje smo mogli i izgubili smo utakmicu.

Ostaje žal za propuštenom prilikom za pobedu, treća četvrtina je bila drugačija kao i naš pristup. Naravno da sam zabrinut što se nismo borili tako od samo starta. Ovo je nešto o čemu moramo da pričamo i nađemo način da igramo bolje i konstantnije svih 40 minuta – kratak je bio grčki strateg.

Luka Mitrović: Jednostavno je, ne igramo dobru odbranu..

Osvrt na susret u Valensiji dao je i košarkaš Luka Mitrović:

Razlog zbog kojeg gubimo je odbrana, odgovor je jednostavan. Možda nije realno da igramo 40 minuta dobro na gostujućem terenu, ali 20 minuta je malo. Mečevi u gostima se dobijaju dobrom energijom i agresivnošću – vidno razočaran je bio najkonstantniji igrač Crvene zvezde.

Miloš Teodosić: Nedopustivo je da se primi 56 poena za poluvreme…

Sličnog mišljenja kao Luka Mitrović bio je i sinoć najbolji igrač Crvene zvezde:

Glavni razlog za poraz je loša igra u prvom poluvremenu. U drugom smo zaigrali mnogo bolje, ali u finišu nismo imali snage da pogodimo otvorene šuteve – rekao je Miloš Teodosić.