Košarkaši Crvene zvezde mts ostvarili su drugu pobedu posle osam kola Evrolige. U grotlu Pionira savladana je ekipa Asvela rezultatom 71:67 (17:14, 21:9, 16:30, 17:14). Sve ono što želimo da vidimo od crveno belih sa Duškom Ivanovićem na kormilu prikazano je u prvom poluvremenu, a sve ono zbog čega Vlada Jovanović više nije šef struke tima sa Malog Kalemegdana ogledalo se u drugom periodu ove dramatične utakmice.

Sjajna odbrana, energetski ekipa na 100%, pritisak na lopti odmah u prvoj liniji, ukradene lopte i laka realizacija u tranziciji rezultovalo je da Crvena zvezda na poluvreme ode sa maksimalnih +15 uz primljena samo 23 poena. Sve ono što je Zvezda u Evroligi ove sezone mogli smo videti u drugom delu igre. Asvel je promenio postavku igre, pogođeni su neki nemogući šutevi, velika doza nesigurnosti se uvukla među naše igrače i samo tri minuta pred kraj utakmice rezultat je glasio 65:57 za francuskog predstavnika. Ipak da se rezultatska vrteška prelomi na našu stranu u najvećoj meri je zasluga novog Zvezdinog stratega. Veliko iskustvo Duška Ivanovića dolazi do izražaja gde prepoznaje igrače koji žele pobedu. Petorka u sastavu Nedović, Mitrović, Dobrić, Bentil i Ivanović uz pomoć Branka Lazića, koja je bezmalo igrala bez stajanja poslednjih 4,5 minuta, pronašla je dovoljnu dozu odbrambene i napadačke energije koja se pretočila u pobedu.

KK Crvena zvezda | crvenazvezdabeograd.com

Nadamo se da je ovo prekretnica sezone i da će ova ekipa, verovatno uz neke korekcije, kako je između redova, na konferenciji za medije posle utakmice, najavio Ivanović, krenuti uzlaznom putanjom.

Prvo poluvreme

Ono što je bilo očekivano, svoju potvrdu je dobilo već u prvim trenucima meča protiv Asvela. Trenerski potpis Duška Ivanovića isijavao je iz akcija crveno-belih, energija i želja iz svakog poteza igrača što je bilo dovoljno da Asvel u prvih nekoliko minuta nije znao u kakvu je mašinu upao.

Agresivana igra na obe strane terena bila je ključna, Zvezda je zaključala prolaz do svog koša, dok je na drugoj strani Duško Ivanović odigrao na sigurnu kartu – svog poznatog aduta Luku Vildozu.

Zaplesao je Argentinac u već viđenom stilu, predvodio napad i bio najzaslužniji za početnu seriju 9:0. Podigao je atmosferu u Pioniru, ali je pokrenuo i svoje saigrače. Šest minuta gosti iz Liona nisu znali da pronađu put do protivničkog koša, a uz granitnu odbranu crveno-belih i loš šut bolje nisu i mogli. Posle energičnog strata, usledilo je nekoliko praznih minuta koje francuski tim iskoristio i mini serijom uspeo da dođe na minus tri posle prvih 10 minuta igre (17:14).

Ivanović ništa nije prepustio slučaju, vreme između deonica iskoristio je da podeli savete, koji su urodili plodom. Sve je skoro bilo preslikano kao i na startu meča, Vildosa je opet vodio glavnu komandu, a svi ostali pratili. Kako je vremene odlicalo, prednost je rasla, tako se jedan po jedan igrač Zvezde budio i upisivalo u strelce.  Zvezda kreirala seriju od 13:2 kojom je najavljivala ubedljivo vođstvo posle prvog poluvrema. Mučila se Asvelova defanziva, pogađao je Bentil, pomagao Luka Mitrović, da bi Vildosa sredinom deonice pogdio trojku za svoj dvocifren učinak za velikih 15 poena viška.

Do kraja deonice Zvezda je apsolutni kontrolisala dešvanja na parketu, protok lopte je bio odličan, odbrana je savršeno fukncionisala, a o tome najbolje svedoči 23 poena koje je Asvel ubacio za 20 minuta igre.

Drugo poluvreme

Sa viškom od 15 poena, domaći tim ušao je u drugo poluvremene, ali loša koncentracija uz reakciju protivnika, dovela je do prosipanja svega što je stečeno u prvom poluvremenu. Definitivno je ovaj period igre bolje otvorila francuska ekipa, krenule su da ulaze lopte koje su u prvom poluvremenu skakle po obruču i od minus 15 brzo su gosti došli na samo jedan posed zaostatka. Defanziva nije bila na nivou, pa je epilog  trećeg kvartala glasio – 30 primljenih poena i minimalna prednost  Zvezde pred odlučujući deo meča (54:53).

Za igrače Zvezde bilo je važno da što pre zaborave crnu sekvencu i spreče apsolutno potonuće, ali trojka Dejvida Lajtija uz dva slobodna bacanja uz projektil Šarla Kaudija za vođstvo Asvela od plus pet, bilo je sve samo ne ono što je publika u Pioniru očekivala.

Lajti je nastavio da rešeta, a košarkašima Zvezde stegle su se i ruke i noge, a prednost gostiju je rasla. Nestvaran pad u igri se nastvio, vremena je bilo sve manje, ali je Ben Bentil ubacio važnu trojku, da bi Luka Mitrović iz teške pozcijie pogodio uz faul i već je bilo minus dva za domaćinia.

Uspela je Zvezda da dođe do izjednačenja, u triler završnici uz nekoliko spornih sudijskih odluka, Nemanja Nedović je uspešno realizovao polaganje i prednost 69:67 na sedam sekundi do kraja meča. Poslednji napad imao je Asvel, koji je prekinut faulom. Prvo bacanje Asvel nije realizovao, posle drugog lopta je išla na podbacivanje, ali je Zvezda uzela loptu na dve stotinke do kraja, uz faul. Dobrić je sa penala overio trijumf 71:67.

Najefikasniji i najbolji igrač Crvene zvezde, kako je to i sam Duško Ivanović rekao, bio je Nikola Ivanović sa 16 poena, Luka Vildosa je dodao 12, a Nemanja Nedović je ubacio 11. Luka Mitrović je postigao osam, Bentil sedam, Petrušev šest, Dobrić pet, Kuzmić četiri, Holand dva.

Crveno bele već sutra od 18 časova u Pioniru očekuje duel sa Cibonom u okviru ABA Lige , a potom sledi duplo kolo Evrolige gde Crvena zvezda gostuje Albi (22.11.) a potom u Pionir dolazi ekipa Makabija (24.11.) koja će se odigrati u nešto ranijem terminu (17:30) kako bi navijači mogli da stignu kući i odgledaju prvi meč reprezentacije Srbije na svetskom prvenstvu koju igraju protiv Brazila.